Na terenie Gminy Jedlicze funkcjonują świetlice, które proponują bogatą ofertę programową skierowaną do młodych mieszkańców i pozwalają im spędzić wolny czas w gronie przyjaciół, w rodzinnej, wesołej atmosferze. Zajęcia polegają nie tylko na aktywnej zabawie, wycieczkach (jak ta do FlyParku w Rzeszowie, o czym pisaliśmy TUTAJ), ale także kształtują prawidłowe nawyki, uczą odpowiednich zachowań i realizują działania profilaktyczne w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień. Osoby prowadzące dbają także o stworzenie odpowiednich warunków do nauki i pomagają w odrabianiu lekcji.
Dzieci w Podniebylu i Długiem spotykają się w tamtejszych Domach Ludowych. Wychowankowie wykonują różnego rodzaju prace plastyczne (np. na organizowany niedawno Konkurs Profilaktyczny „Uczymy się żyć bez nałogów”), grają w gry planszowe, „piłkarzyki” czy tenisa stołowego. Przy sprzyjającej pogodzie młodzież pod opieką prowadzącej – pani Magdaleny Dąbrowskiej, chętnie spaceruje po okolicy, odwiedza najwyższy punkt miejscowości – charakterystyczny krzyż, poszukując przy okazji darów natury.
Oprócz typowych rozmów na szkolne tematy, podczas spotkań przejawiają się zagadnienia dotyczące zdrowia, rekreacji, czy profilaktyki zapobiegania korzystaniu z używek. Organizowane są także mini-warsztaty kulinarne, na których dzieci przygotowują proste potrawy.
W wakacje, w Długiem, zorganizowano dzień robienia fryzur. Uczestnicy pletli wówczas kolorowe warkoczyki i wykonywali kolorowe tatuaże. Młodzież bierze udział w zabawach ruchowych na zewnątrz, jak np. „Dwa ognie”, „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”. Warto dodać, że w tym roku wspólnie zrobiliśmy próg dożynkowy, który następnie delegacja dzieci ze świetlicy przyprowadziła do kościoła w Jedliczu, a potem w uroczystym orszaku udała się na Plac Targowy – mówi pani Magdalena.
Na zajęciach w świetlicach w Domach Ludowych w Porębach i Piotrówce dzieci i młodzież tworzą prace plastyczne oraz dekoracje dostosowane do pory roku, a także grają w różnorodne gry zespołowe typu kalambury, jenga, gorący ziemniak, double, skaczące małpki, wigibajbus i wiele innych. W czasie wakacji dzieci z radością wplatały we włosy kolorowe warkoczyki i malowały na rękach obrazki specjalnymi farbkami. Mnóstwo frajdy wychowankom sprawiają zajęcia kulinarne.
W miarę możliwości, dzieci często przebywają na świeżym powietrzu, zaspokajając potrzebę ruchu oraz ucząc się aktywnego wypoczynku. Sporo korzystamy z placów zabaw przy Domu Ludowym w Porębach oraz przy Szkole Podstawowej w Piotrówce i z miejscowego Placu Rekreacyjnego. Dużą uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywania pozytywnych kontaktów interpersonalnych, umiejętności rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb. Rozmawiamy na temat agresji i przemocy wynikającej z nadużywania alkoholu i innych środków uzależniających – dodaje pani prowadząca – Katarzyna Kubacka-Jeż.
Pani Beata Orzechowska – prowadząca świetlice w Jedliczu (osiedle - Borek), Dobieszynie, Chlebnej i Żarnowcu, podczas spotkań ze swoimi grupami zawsze przywiązuje wagę do tego, by każdy uczestnik czuł się potrzebny, a świetlica była miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić swój wolny czas. Stara się także umiejętnie wpleść w zabawę wątki dotyczące profilaktyki.
Wychowankowie biorą udział w różnorodnych tematycznie zajęciach, a są to między innymi:
- zajęcia dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, zabawy polonistyczne, doskonalenie czytania, rozwijanie sprawności ortograficznej, kształcenie umiejętności matematyczno-finansowych i przyrodniczych,
- zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredkami, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, itp.,
- zajęcia rekreacyjno-ruchowe: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery, zabawy w grupach, ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną, turnieje sprawnościowe,
- zajęcia teatralne i z wykorzystaniem elementów dramy,
- zajęcia poświęcone edukacji prozdrowotnej, profilaktycznej i proekologicznej.
Dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu pani Burmistrz Gminy Jedlicze i zaangażowaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Chlebnej udało nam się zorganizować Rodzinny Piknik. Z wielką radością wychowankowie wspominają do dziś dmuchany plac zabaw. W trakcie imprezy nie zabrakło ciekawych i zabawnych konkursów, quizów i integracyjnych tańców – dodaje pani prowadząca.
Zajęcia w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w Potoku mają wymiar sportowo-rekreacyjny, a prowadzi je pan Bartosz Kazalski. W trakcie ich trwania młodzież uczy się zdrowej rywalizacji zgodnie z zasadami fair-play, umiejętności współpracy w drużynie i doskonali podstawowe przepisy gier zespołowych. Dzieci bardzo chętnie uczęszczają na tego typu zajęcia, bowiem mogą spróbować swoich sił w turniejach sportowych w piłkę siatkową, piłkę koszykową, piłkę ręczną czy tenisa stołowego.
W Szkole Podstawowej w Jedliczu w ramach świetlicy opiekuńczo – wychowawczej odbywają się zajęcia z robotyki pod okiem pana Adama Jasłowskiego. Uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach i korzystają z zestawów Lego WeDo oraz Lego Mindstorms. Ich praca polega na skonstruowaniu wybranego modelu robota z klocków Lego, a następnie zestawieniu odpowiedniego ciągu poleceń do wykonywania określonych dla niego zadań. Konstrukcje zawierają silniki oraz czujniki ruchu, koloru, światła lub przechyłu, ponadto możliwe jest zaprogramowanie emisji określonych dźwięków lub prezentacja wybranych grafik. Wszystko to sprawia, że uczestnicy zajęć dysponują odpowiednim narzędziem do kształcenia swojej wyobraźni technicznej oraz nauki podstaw programowania.
Działalność świetlic opiekuńczo-wychowawczych jest w pełni finansowana z budżetu Gminy Jedlicze.