WSPÓLNIE ZADBAJMY O CZYSTE POWIETRZE I DOBRE ZDROWIE!
Drodzy Mieszkańcy!
W związku z obowiązującą na terenie naszego województwa tzw. ”uchwałą antysmogową” podjętą w dniu 23 kwietnia 2018 r. przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, która w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu instalacji, w których następuje spalanie paliw, na zdrowie ludzi i środowisko, wprowadza na obszarze województwa podkarpackiego ograniczenia i zakazy obejmujące cały rok kalendarzowy, a także w związku z obowiązującym Programem ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej wraz Planem Działań Krótkoterminowych uchwalonym przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w dniu 28 września 2020 r., przypominamy o całkowitym zakazie spalania w urządzeniach grzewczych poniższych rodzajów paliw:
- Węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem(paliwa, gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego –ziarno 0-3 mm- jest więcej niż 15%),
- Paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
- Biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20% (drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata).
Zgodnie z polskim prawem, w piecach, kotłach i kominkach nie można spalać także odpadów w szczególności:
- kolorowych gazet, opakowań na jajka, kartonów z nadrukami,
- klejonych płyt wiórowych, płyt MDF,
- książek,
- lakierowanego drewna, framug, mebli, lakierowanych palet, odpadów drewnianych lakierowanych,
- ubrań, kaloszy, gumowych opon, pieluch, foliowych toreb, butelek PET itp.
Palenie śmieci szkodzi nam oraz naszym sąsiadom. W trakcie spalania odpadów do powietrza emitowane są niebezpieczne, trujące substancje, które dostają się do organizmu i powodują szkodliwe skutki zdrowotne.
W przypadku zauważenia nieprawidłowości takich jak m.in. czarny, kłębiący się dym; żółty, ścielący się dym; dym o gryzącym zapachu, swąd palonego plastiku lub podejrzewasz, że Twój sąsiad spala śmieci, spróbuj porozmawiać i uświadomić o skutkach takiego postępowania. Gdy rozmowa nie przyniesie skutku możesz zasygnalizować problem do Urzędu Gminy w Jedliczu pod nr tel. 13 44 847 10, 13 44 847 13, na adres mailowy ug@jedlicze.pl, lub osobiście.
Do obowiązkowych zadań gminy w zakresie ochrony powietrza należy przede wszystkim realizacja działań naprawczych przewidzianych w programach ochrony powietrza oraz kontrola i egzekwowanie przestrzegania obowiązujących przepisów przez mieszkańców, w tym „uchwały antysmogowej”.
Jakie są kary za palenie śmieci?
Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.
Burmistrz Gminy Jedlicze